Skip to main content

Z końcem listopada 2020 roku w pięknej scenerii, we wnętrzach Zamku Książęcego w Niemodlinie odbył się pokaz świąteczny CHRISTMAS SHOW, którego autorką i pomysłodawczynią jest Mistrzyni florystyki Monika Bębenek, właścicielka szkoły florystycznej Kwitnące Horyzonty w Opolu.

Florystka zaprosiła do współpracy osiemnastu absolwentów i uczniów swojej szkoły, którzy razem z nią zaprezentowali swój kunszt i wykonali niezwykłe prace utrzymane w duchu Bożego Narodzenia. Dzięki nim klimatyczna, zamkowa kaplica rozbłysła feerią kolorów i adwentowo-świątecznych dekoracji. Florystom, którzy wzięli udział w pokazie przyświecał cel dzielenia się dobrem i nadzieją oraz pięknem i inspiracją.

Motywem przewodnim aranżacji florystycznych był niezwykle delikatny, fioletowawy storczyk Vanda oraz roślina, bez której trudno już teraz wyobrazić sobie sezon bożonarodzeniowy, czyli gwiazda betlejemska. W kompozycjach pojawiły się jej różne odmiany od czerwonych, łososiowych po kremowe i dwukolorowe. Te piękne kwiaty floryści połączyli z igliwiem, szyszkami, orzechami i symbolami świątecznymi. Powstały prace pełne elegancji, nawiązujące do wspomnień z dzieciństwa.

„Inspiracją dla twórców była natura, która kryje w sobie różnorodność, współistnienie, przemijanie, rozwój.  To w niej jest nadzieja dla nas na przyszłość, w symbolicznym i realnym znaczeniu. Taka wrażliwość jest mi bliska i taką przekazuję uczniom w mojej szkole.”– powiedziała Monika Bębenek, założycielka szkoły Kwitnące Horyzonty. Każdy florysta podszedł do tematu z własną wrażliwością, z własnym spojrzeniem, dodając tym samym niezwykłą wartość do pokazu. – dodała Bębenek.

Silna, druga fala epidemii koronawirusa uniemożliwiła organizację pokazu z udziałem publiczności, dlatego formułę tego niecodziennego spotkania przeniesiono do Internetu,  tak by moc kwiatów i symbolika dekoracji świątecznych dotarła do jak największej liczby osób. Powstał materiał video oraz relacja fotograficzna.

Pokaz był okazją do spotkania florystów pełnych pasji, których Monika Bębenek zaraziła miłością do kwiatów i sztuki florystycznej. Jej podopieczni bardzo cenią sobie możliwość udziału we wspólnych projektach, ponieważ są dla nich okazją do wymiany doświadczeń.

Partnerem projektu jest gospodarz Zamek Książęcy Niemodlin, firma Ansu, sponsor storczyka Vanda oraz Stars for Europe,  fundator gwiazdy betlejemskiej. Akcesoria florystyczne zapewniła Victoria Floral Products.