Skip to main content

Poinsecja, grzane wino i kalendarz z 24 numerkami – okres adwentu cechują starodawne rytuały. Zebraliśmy najciekawsze i najdziwniejsze tradycje adwentowe.

Niemcy przywiązują dużą wagę do tradycji – szczególnie jeśli chodzi o rytuały adwentowe. Dlatego też co roku w okresie przedświątecznym dekorują swoje domy poinsecją. Chętnie obdarowują nimi także przyjaciół i rodzinę – w końcu roślina symbolizuje świąteczny czas, miłość, optymizm i nadzieję.

lachsfarbene Weihnachtssterne vor DIY-Adventskalender an Sprossenwand aus Holz
Ale oprócz poinsecji, w tym kraju istnieje wiele innych tradycji adwentowych. Bardzo popularne są też na przykład kalendarze adwentowe: dzieci – ale także dorośli – otrzymują kalendarze w dniu 1 grudnia i mogą w nich codziennie aż do wigilii, otwierać małe okienka, za którymi zwykle znajduje się czekoladka lub drobny upominek.

Własnoręczne wieńce adwentowe

Pięknie udekorowany wieniec adwentowy z czterema świecami można znaleźć w prawie każdym domu. W każdą niedzielę Adwentu pali się jedną z czterech świec. Szczególnie piękne są samemu wykonane wieńce adwentowe, na przykład z białymi poinsecjami, strąkami maku, gałązkami modrzewia i lunariami.
Wieniec z mchu, ciętych poinsecji, ostrokrzewu i barwionego lagurusa również idealnie pasuje do tego świątecznego okresu – oczywiście własnoręcznie wykonany. Dla wielu rodzin jest to czas wspólnego  pieczenia ciast i bycia razem. Do tego należy jedzenie gofrów na jarmarku bożonarodzeniowym lub wycinanie choinek.

: Adventskranz mit weißen Weihnachtssternen, Mohnkapseln, Lärchenzweigen und Lunaria

Jakie są tradycje w innych krajach?

Od jarmarku bożonarodzeniowego, poprzez wieniec adwentowy, po kalendarz adwentowy i poinsecję – Niemcy szczycą się licznymi tradycjami. Podobnie jak nasi niemieccy sąsiedzi również inne kraje mają swoje rytuały. Co właściwie robią inni?

Adventskranz aus Zweigen und Flechten mit Moos, geschnittenen Weihnachtssterne, Ilex und gefärbtem Lagurus

Czechy:

Oprócz poinsecji Czesi mają jeszcze jedną roślinę, która ma znaczenie adwentowe. Zawsze 4 grudnia ścinają gałązki z drzewa wiśniowego i wkładają je do wody – tak, aby jak najwspanialej zakwitły przed Wigilią.

Anglia:

Anglicy w czasie Adwentu również skupiają się na roślinach: obficie dekorują swoje domy jemiołą. Każdy, kto znajdzie się pod nią z inną osobą, musi ją pocałować. Ostrokrzew jest również bardzo popularny, symbolizuje pokój i pojednanie.

Mistelzweig Weihnachten England Brauchtum

Włochy:

Włosi świętują poczęcie Maryi już 8 grudnia – celebrują to przynosząc do domu okazałą roślinę: W tym dniu kupują pasującą choinkę i ustawiają również szopkę.

Węgry:

Na Węgrzech obchody adwentowe nabierają tempa zwłaszcza od 13 grudnia: W tym dniu niezamężne kobiety nie powinny pracować – zamiast tego zbierają się z przyjaciółkami i na 13 kartkach papieru wypisują po 13 imion mężczyzn. Do świąt Bożego Narodzenia codziennie wyrzucają jedną, a imię, które pozostaje, jest imieniem ich przyszłego męża.

Hiszpania:

Hiszpanie podchodzą do okresu przedświątecznego nieco mniej spektakularnie – ale za to z humorem. W żłóbku umieszczają szczególną figurkę Caganera z opuszczonymi spodniami, który załatwia swoje sprawy. Jest on symbolem płodności i urodzaju, a jego ekskrementy mają użyźniać ziemię.

Szwecja:

1 grudnia szwedzkie rodziny siadają razem i zapalają adwentową świecę. Ma ono szczególne znaczenie – i w związku z tym każdego dnia, aż do 24 grudnia, stopniowo się ją wypala.

Gesteck mit geschnittenen Weihnachtssternen, Wacholder, Kiefernzweigen und Adventskalender-Kerze

Dania:

Duńczycy – podobnie jak wiele innych krajów – mają również wieniec adwentowy. Zwykle jednak nie jest on wykonany z gałązek ostrokrzewu czy sosny, ale z chleba. Duńskie wieńce adwentowe wykonane są z ciasta chlebowego, pachną bardzo smakowicie i mają nawet swoją własną nazwę – Jule brod.

roter Weihnachtsstern mit Wollmanschette neben Kerzen und Plätzchen Ausstechformen vor Fenster hinter dem ein Mädchen mit Mütze steht
Niezależnie od tego czy wieniec adwentowy jest zrobiony z chleba czy kalendarz adwentowy to świeca czy ludzie dekorują swoje domy jemiołą, ostrokrzewem, gałązkami wiśni czy poinsecją – wszystkie tradycje łączy uroczyste oczekiwanie na Boże Narodzenie. Czy jest coś piękniejszego?