Skip to main content
Ta lubiana roślina pokojowa zyskuje popularność dzięki różnorodności kolorów, rozmiarów i odmian: Choose your poinsettia!
Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja podczas ostatnich dwóch miesięcy roku kalendarzowego jest obecna praktycznie wszędzie. Spośród roślin kwitnących zimą ma najwięcej wcieleń i to sprawia, że można znaleźć odpowiednią odmianę pasującą właściwie do każdego stylu.
Najczęściej spotykana jest klasycznie czerwona, w doniczkach o średnicy 11 cm – 13 cm. Dostępne są również filigranowe wersje mini, odmiany z bujnymi liśćmi czy z imponującą wysoką łodygą, które jeszcze dzielą się na wiele odmian. Paleta kolorów obejmuje między innymi różne odcienie czerwieni, bieli, kremu, różu, brzoskwiniowego i łososiowego. Ponadto istnieje cały szereg dwukolorowych wariacji z ciekawymi wzorami, marmurkowymi czy cętkowanymi przykwiatkami. Te ostatnie pojawiają się z resztą pod różną postacią. Można spotkać gładkie, pofałdowane, zaokrąglone, aż wreszcie spiczaste i karbowane. Pierwsze poinsecje doniczkowe, które przyzwyczaiły się do temperatury ogrzewanych pomieszczeń, trafiły do mieszkań w latach 50 ubiegłego stulecia. Aktualnie dostępnych jest ponad 150 różnych odmian gwiazdy betlejemskiej, a każdego roku pojawiają się nowe. Współcześnie uprawiane poinsecje poza wspólną nazwą nie mają wiele wspólnego z dziko rosnącymi w Ameryce Środkowej, które osiągają wysokość do pięciu metrów.
 
Wskazówka: Miłośnicy poinsecji, którzy chcą sobie sprawić różne odmiany gwiazdy betlejemskiej, powinni się pospieszyć. Na początku sezonu tj. koniec listopada, początek grudnia wybór jest największy.
Odwiedź nas na Facebook!