×

Odpowiednio dbaj o poinsecje

Pielęgnacja poinsecji jest dziecinnie prosta. Postępuj zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami, a Twoje rośliny będą piękne aż do wiosny. Mówimy wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji poinsecji.

Jeśli zastanawiasz się jak prawidłowo pielęgnować poinsecje, czytaj dalej. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi ekspertów ze Stars for Europe na następujące pytania:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie poinsecji?

Jak najlepiej przewozić poinsecję?

Jakie jest idealne miejsce dla mojej poinsecji?

Jak prawidłowo podlewać poinsecję?

Czy muszę nawozić moją poinsecję?

Jak przechować poinsecję przez lato?

Jak sprawić, by moja poinsecja ponownie zakwitła?

Odpowiedzi na niektóre pytania znajdziesz również w naszym filmie na YouTube „Optymalna pielęgnacja poinsecji„. Obejrzyj 😊!

Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie poinsecji?

2022-poinsettia-buying-the-right-plant-05
2022-poinsettia-buying-the-right-plant-03

Aby cieszyć się poinsecją przez długi czas, pamiętaj o zakupie rośliny dobrej jakości. Kupuj tylko te, które spełniają następujące kryteria:

• Poinsecja z każdej strony wygląda zdrowo. Liście są mocne, gęste i bez widocznych uszkodzeń.

• Małe kwiaty pośrodku kolorowych przylistków są jeszcze w pąkach.

• Poinsecje są ustawione w sklepie w jasnym, ciepłym miejscu, osłoniętym przed przeciągami.

• Ziemia w doniczce jest wilgotna, nieprzesuszona i nie ociekająca wodą.

Nie kupuj z litości poinsecji, które są zwiędnięte i niewłaściwie pielęgnowane oraz ustawione na zewnątrz na mrozie lub w sklepie przy drzwiach wejściowych. Szanse na ich odratowanie w domu są niewielkie. Szczegółowe wskazówki dotyczące zakupu znajdziesz na naszym blogu „Wskazówki dotyczące zakupu poinsecji”.

Jak najlepiej przetransportować moją poinsecję do domu?

Poinsecje pochodzą z Meksyku. Panuje tam klimat tropikalny, więc rośliny te nie lubią zimna i przeciągów. Aby mieć pewność, że poinsecja nie ulegnie uszkodzeniu w transporcie, starannie ją zawiń i jak najszybciej przenieś do ciepłego miejsca. Jeśli kupisz poinsecję w specjalistycznym sklepie, zazwyczaj będzie tam wystarczająco dużo materiałów do pakowania. Uważaj, aby nie uszkodzić rośliny podczas owijania, ponieważ gałązki mogą łatwo się złamać.

Jeśli podróżujesz samochodem, pamiętaj, że przy wyłączonym silniku temperatura może szybko osiągnąć poziom, który jest krytyczny dla poinsecji, w żadnym wypadku nie powinna spaść poniżej 12°C.

Jakie jest idealne miejsce dla mojej poinsecji?

Idealne miejsce dla poinsecji jest jasne, ciepłe (od 15 do 22°C) i chronione przed przeciągami. Nie ustawiaj rośliny obok gorącego kaloryfera, pieca lub kominka oraz chroń ją przed przeciągami i wychłodzeniem.

Chcesz wiedzieć więcej? Na naszym blogu „Idealne miejsce dla Twojej poinsecji” znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące właściwego stanowiska, z jakimi kiedykolwiek się spotkaliśmy.

Jak prawidłowo podlewać poinsecje?

Krótka odpowiedź na pytanie, jak prawidłowo podlewać poinsecje, brzmi: umiarkowanie i regularnie. Nadmierne i zbyt częste podlewanie to obok przechłodzenia i przeciągów najczęstszy błąd pielęgnacyjny.

Zawsze podlewaj poinsecje, gdy gleba przeschnie. W razie wątpliwości lepiej podlewać mniej niż więcej. Poinsecje nie tolerują przemoczenia!

Do podlewania najlepiej używać miękkiej wody o temperaturze pokojowej.

Dowiedz się z naszego bloga, jaki jest idealny czas na podlewanie, jaka jest najlepsza metoda i jak rozpoznać, czy Twoja poinsecja ma za dużo czy za mało wody „Właściwe podlewanie poinsecji”. Znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące prawidłowego podlewania poinsecji.

Czy muszę nawozić poinsecję?

Jeśli kupisz poinsecję na kilka dni lub tygodni przed Bożym Narodzeniem, nie musisz jej nawozić w pierwszym okresie kwitnienia. Rośliny są posadzone w doniczce we wstępnie nawożonej glebie, która zapewnia im optymalne składniki odżywcze.

Kwestia nawożenia staje się istotna, jeśli chcesz kontynuować uprawę poinsecji po zakończeniu okresu kwitnienia. Zobacz także następne pytanie „Jak przechować poinsecję na drugi rok?”. Gdy po okresie spoczynku poinsecja wypuści nowe liście, należy zacząć ją regularnie nawozić. Użyj dostępnego w handlu płynnego nawozu do roślin doniczkowych i dozuj go zgodnie z instrukcją.

Jak przechować poinsecję na drugi rok?

Poinsecje są roślinami wieloletnimi. Można je uprawiać latem po okresie kwitnienia i uprawiać jako rośliny liściaste.

Kiedy okres kwitnienia dobiegnie końca i poinsecja zrzuci kolorowe przylistki (zwykle pod koniec lutego lub na początku marca), znacznie ogranicz podlewanie. Przesuszenie spowoduje przerwę we wzroście rośliny. Pod koniec kwietnia przytnij poinsecję do wysokości około 15 centymetrów i ponownie zacznij ją regularnie podlewać.

W razie konieczności możesz ją przesadzić, ponieważ jest to dobry moment. Umieść poinsecję w jasnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i nawoź ją mniej więcej raz w tygodniu płynnym nawozem do roślin doniczkowych. Poinsecja zacznie się przekształcać w piękną, zieloną roślinę.

Jeśli latem temperatury w nocy przekraczają 15 stopni, możesz trzymać poinsecję na zewnątrz. Pamiętaj tylko, aby przynieść ją z powrotem do domu późnym latem/jesienią, ponieważ roślina nie toleruje zimna.

Jak sprawić, by moja poinsecja ponownie zakwitła?

Latem zeszłoroczna poinsecja staje się piękną, zieloną rośliną. Ale jak sprawić, żeby teraz ponownie zakwitła? Poinsecje to rośliny dnia krótkiego. Dopiero gdy długość dnia spada poniżej określonego czasu, roślina dostaje sygnał do wytworzenia kwiatów. Aby poinsecja ponownie wypuściła kolorowe przylistki na czas Adwentu, mniej więcej od końca września musi znajdować się w całkowitej ciemności przez co najmniej dwanaście godzin dziennie.

Całkowita ciemność to konsekwentne wyeliminowanie nawet najmniejszego źródła światła. Czy masz pomieszczenie, z którego nie korzystasz, a w nocy jest w nim zupełnie ciemno (tzn. przed oknem nie pali się żadna latarnia)? Możesz wstawić do niego swoją poinsecję od końca września. Alternatywnie możesz co wieczór o tej samej porze umieścić nieprześwitujący karton nad rośliną na 12 do 14 godzin. Pamiętaj, aby codziennie rano zdjąć pudełko. Jeśli będziesz to robić konsekwentnie przez około osiem tygodni, Twoja poinsecja wytworzy nowe pąki i kolorowe przylistki. Gdy tylko pojawią się nowe przylistki, możesz zakończyć proces i przenieść poinsecję w odpowiednie miejsce, z którego będziesz ją mógł podziwiać.

W tym czasie nic nie powinno zakłócić procesu! Jeśli choć raz – nawet na krótko – rytm światło-ciemność zostanie zachwiany, Twoje starania pójdą na marne! Nawet jeśli wszystko gładko pójdzie, Twoja poinsecja prawdopodobnie nie będzie wyglądać tak dobrze, jak w pierwszym roku. Nie bez powodu ogrodnicy co roku wkładają mnóstwo wysiłku i umiejętności, aby w okresie świątecznym wprowadzić do sklepów pięknie wyhodowane poinsecje o gęstych liściach i wspaniałych, kolorowych przylistkach.