Skip to main content
Takiej okazji nie wolno przegapić – na 12 grudnia przypada „Dzień Poinsecji”, czyli święto gwiazdy betlejemskiej. W Stanach Zjednoczonych celebruje się je od dawna. To właśnie tego dnia bliscy i przyjaciele obdarowują się gwiazdami. W ten sposób wyrażają sympatię i uznanie. Niektórzy za coś dziękują albo przepraszają, chcąc na święta mieć wszystkie sprawy uporządkowane, jeszcze inni pragną podzielić się z swoją radością.
Dzień ten wiąże się z Joelem Poinsettem, dyplomatą i miłośnikiem roślin, pierwszym ambasadorem USA w Meksyku. Poinsett sprowadził gwiazdę betlejemską do Stanów jakieś 200 lat temu i to jemu ta piękna, zimowa roslina zawdzięcza swoją nazwę – Poinsettia. W połowie XIX wieku Kongres Stanów Zjednoczonych na cześć Joella Poinsetta ustanowił „Dzień Poinsecji”, przypadający na dzień jego śmierci.
Także w Polsce powoli zaczynamy obchodzić Dzień Poinsecji, ponieważ „wyrażanie uczuć przez kwiaty” staje się coraz bardziej popularne. W kwiaciarniach można kupić gwiazdy betlejemskie we wszystkich kolorach i wielkościach, zaaranżowane lub bez dekoracji, romantyczne, oryginalne, w każdym przedziale cenowym i w różnym stylu.
Każdego roku w całej Europie sprzedaje się 100 milionów poinsecji, a w grudniu co druga kupowana jest na prezent. Nieważne, czy robimy to poraz pierwszy, czy jesteśmy weteranami w obdarowywaniu kwiatami, jedno jest pewne – dając w prezencie gwiazdę betlejemską, mamy zagwarantowane odpowiednie wejście!