Skip to main content

Warsztaty z poinsecjami

Gwiazdy betlejemskie to niekwestionowane królowe adwentu i Bożego Narodzenia. Z każdym rokiem przybywa miłośników tych pięknych, zimowych roślin, ale stają się oni coraz bardziej wymagający przy wyborze dekoracji. Poszukują oryginalnych kompozycji, ciekawie uwitych wieńców, pomysłowo zdobionych choinek. Przed florystami stoi duże wyzwanie, dlatego różnego typu szkolenia poświęcone świątecznym dekoracjom oraz aranżacji poinsecji cieszą się coraz większą popularnością. Jednym z organizatorów warsztatów dla florystów jest Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Bronisze. Od wielu lat floryści i amatorzy pod czujnym okiem utytułowanej mistrzyni florystyki Marioli Miklaszewskiej wykonują dekoracje na różne okazje.

Praca wykonana w Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej

W tym roku, podczas dwóch, ostatnich listopadowych niedziel odbyły się warsztaty florystyczne o tematyce bożonarodzeniowej. 17 listopada na zajęciach pt. „Symboliczne Boże Narodzenie” blisko trzydziestoosobowa, zaawansowana grupa florystów poznała nowoczesne techniki tworzenia dekoracji świątecznych między innymi choinek oraz wieńców. Tydzień później, podczas spotkania „Choinkowo-wiankowe Boże Narodzenie”, początkujący uczestnicy wykonali wieńce na drzwi, stożkowe choinki oraz kompozycje adwentowe. Motywem przewodnim obu wydarzeń była gwiazda betlejemska. Floryści dowiedzieli się między innymi jak odpowiednio przygotować tę roślinę, żeby przetrwała w kompozycji nawet do dwóch tygodni, otrzymali liczne wskazówki pielęgnacyjne oraz materiały promocyjne, które mają na celu wsparcie sprzedaży poinsecji.

 

Prace wykonane podczas warsztatów oraz rozmowa z Mariolą Miklaszewską na temat dekoracji adwentowo-świątecznych została nagrana przez autorów programu „Rok w ogrodzie” emitowanego przez Telewizję Publiczną. Relację będzie można zobaczyć już w grudniu w TVP1.

 

Gwiazda betlejemska to nie tylko roślina doniczkowa, ale również kwiat cięty, który idealnie odnajduje się w zimowych kompozycjach. Jej bogata kolorystyka i różnego rodzaju kształty i rozmiary sprawiają, że trafia w każdy gust. Ze swoimi przylistkami w kształcie gwiazdy jest symbolem Bożego Narodzenia, dlatego zdobyła ogromną popularność w okresie adwentowym.

Mariola Miklaszewska jest mistrzem florystyki, międzynarodowym sędzią florystycznym, autorką licznych publikacji o tematyce kwiatowej oraz właścicielem i dyrektorem Akademii Florystycznej, w której szkoli przyszłych mistrzów sztuki florystycznej. Podczas ostatnich zajęć, z myślą o nadchodzących świętach przygotowała piękne kompozycje z gwiazdami betlejemskimi.

Praca wykonana w Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej

Działania związane z popularyzacją gwiazdy betlejemskiej prowadzone są w ramach kampanii „Zjednoczone gwiazdy” „Stars Unite Europe” wspieranej ze środków Unii Europejskiej.

Praca wykonana w Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej