Skip to main content
Magiczny czas spod znaku gwiazdy betlejemskiej
Adwent i Boże Narodzenie to szczególny okres w roku. To czas życzeń, rytuałów i symboli, w którym rodziny i przyjaciele spotykają się, aby wspólnie świętować. Szczególnie dzieci upodobały sobie tradycję i bożonarodzeniowe symbole. Przystrojona choinka, starannie przygotowany kalendarz adwentowy oraz blask świec na wieńcu adwentowym, przygotowywanie ozdób świątecznych, pieczenie, dekorowanie i spożywanie posiłków w gronie rodziny należą do najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa.
 
Jednym z symboli Bożego Narodzenia jest gwiazda betlejemska. Ta roślina o przykwiatkach w kształcie gwiazdy i pięknym kolorze już od lat 50. jest obowiązkową dekoracją w okresie adwentu. Dzięki różnorodnym odmianom i możliwościom dekoracyjnym stanowi pomost pomiędzy pokoleniami i krajami. Poza tym fantastycznie komponuje się z innym symbolami bożonarodzeniowymi, takimi jak choinka, kalendarz czy wieniec adwentowy i w ten sposób staje się motywem przewodnim przedświątecznego okresu.
Czas z rodziną wśród gwiazd
Szczególnie dzieci czerpią radość ze wspólnie spędzonych chwil w okresie Bożego Narodzenia. Od dawna nieodzownym towarzyszem tych spotkań jest gwiazda betlejemska. Jej zielone liście i kolorowe przykwiatki w kształcie gwiazdy zwłaszcza w czerwonym kolorze perfekcyjnie współgrają z tradycyjną symboliką bożonarodzeniową i w okamgnieniu tworzą świąteczną atmosferę.
 
Wspólne wypieki w okresie Bożego Narodzenia to tradycja w wielu rodzinach. A może w tym roku zrobić pyszne ciasteczka w kształcie gwiazdy betlejemskiej? Niezbędna inspiracja nadejdzie sama dzięki wspaniałym gwiazdom betlejemskim w pobliżu.
 
W Boże Narodzenie mamy więcej czasu dla najbliższych. Wspólny podarunek w postaci gwiazdy betlejemskiej od ojca i córki dla mamy. W tym przypadku dziewczynka otoczona miłością swojego ojca sięgnęła gwiazd w dosłownym i przenośnym znaczeniu.
Przedsmak radości:Kalendarz i wieniec adwentowy
Kalendarze i wieńce adwentowe w czasie świąt są absolutnie niezbędne. Szczególnie dzieci je kochają, ponieważ ubarwiają radość oczekiwania na święta. Dzięki gwieździe betlejemskiej można zastąpić klasyczne dekoracje adwentowe i sprawić, że zapadną w pamięć jeszcze bardziej.
Tutaj w okamgnieniu przemieniono zwykły wieszak w oryginalny kalendarz adwentowy. Zamiast paczuszek na każdy dzień przygotowano jedną większą niespodziankę na tydzień. Cięta gwiazda betlejemska nadaje mocnych kolorowych akcentów i tworzy świąteczny nastrój. Wskazówka: Cięte gwiazdy betlejemskie należy ostrożnie przymocować przy supełkach sznurka na paczce i odciąć łodygę tak, aby była niewidoczna.
Taki wieniec adwentowy, do którego wykorzystano drut florystyczny, klamerki do prania i ciętą gwiazdę betlejemską może zostać przygotowany przez całą rodzinę. Nawet małe dzieci mogą pomagać przyczepiając na przykład klamerki do drutu.

Wigilia Bożego Narodzenia:Najważniejszy moment świąt

Boże Narodzenie bez choinki? Większość z nas nie umie sobie tego nawet wyobrazić. Klasyczna jodła udekorowana złotymi gwiazdkami, bombkami i szyszkami, a także ciętymi gwiazdami betlejemskimi prezentuje się pięknie. Wskazówka: Aby te żywe dekoracje na drzewku pozostały jak najdłużej świeże, należy koniec łodygi włożyć bezpośrednio po odcięciu na parę sekund do wody o temperaturze około 60 stopni Celsjusza, a następnie zanurzyć w zimnej wodzie.
W czasie Bożego Narodzenia pięknie dekorowane są nie tylko nasze domy. W wielu rodzinach tradycją jest również odświętny strój. Dziewczynka ma na sobie ładną sukienkę i gwiazdę betlejemską we włosach. Ukochany pluszowy miś ma taką samą świąteczną ozdobę. Wskazówka: W trosce o włosy koniec łodygi można okleić zieloną taśmą florystyczną.
Święta Bożego Narodzenia jak za dawnych lat
Gwiazda betlejemska była wykorzystywana do świątecznego dekorowania pomieszczeń już w latach 50. ubiegłego stulecia i tym samym kształtowała wspomnienia dzisiejszych babć.
 
W okresie świąt gwiazdy betlejemskie, dzięki różnorodności odmian są wszechstronną ozdobą pomieszczeń i w okamgnieniu tworzą świąteczną atmosferę. W połowie XX. wieku wybór odmian był znacznie skromniejszy. Mimo to dzięki typowo świątecznej kolorystyce wpisały się one w bożonarodzeniową tradycję.
 
Pomysły i inspiracje na wykorzystanie gwiazdy betlejemskiej znajdują się na kanale MyPoinsettia na YouTube, na stronie http://www.gwiazda-betlejemska.info/oraz na Facebooku MojaPoinsecja.
 
Więcej informacji oraz zdjęć do bezpłatnego wykorzystania dostępnych jest na stronie dla mediów www.starsuniteeurope.euW przypadku wykorzystania materiałów prosimy o podanie źródła „Stars for Europe” i przesłanie kopii artykułu.