×
Bukiet kwiatów z poinsecjami

Poinsecja: symbol Bożego Narodzenia na całym świecie

Intensywny, czerwony kolor i przylistki w kształcie gwiazdy czynią z poinsecji symbol Bożego Narodzenia. Dzięki rożnym opowieściom i zwyczajom w różnych krajach poznajemy bliżej jej historię.

Poinsecja jest nierozerwalnie związana ze świętami – i to nie tylko z nazwy. Na całym świecie jest symbolem świąt Bożego Narodzenia, krążą o niej legendy i opowieści.

Dawno, dawno temu żyła mała dziewczynka o imieniu Pepita. Była bardzo biedna i nie miała zupełnie niczego, była głodna. Czasami nie wiedziała, skąd wziąć kawałek chleba, czy napić się wody, jak przetrwać kolejny, wyczerpujący dzień.

Zielona roślina pokryta bujną czerwienią

Pewnego dnia Pepita usłyszała, że niedaleko w żłobie narodziło się wyjątkowe dziecko. Postanowiła podarować dziecku prezent – ale nie miała nic, co mogłaby mu dać. Nie miała wyboru: zerwała kilka gałązek, przyniosła je Dzieciątku i włożyła do żłóbka.

Jak tylko Pepita położyła gałązki w żłóbku obok Dzieciątka z łodyg wyrosły bujne i głęboko czerwone liście.

Były wyjątkowe piękne. Były wspaniałym darem dla Dzieciątka w żłóbku, a roślina, którą zerwała Pepita, od tego dnia nosiła nazwę „Flores de la Nochebuena” („Kwiat Świętej Nocy”).

Opowieść o Pepicie i „Kwiatach Nocy” jest tradycyjną, meksykańską legendą bożonarodzeniową. Istnieje jednak wiele nieco odmiennych jej wersji (czasem biedna Pepita nie idzie do żłóbka i nie daje czegoś Dzieciątku, ale udaje się do kościoła, czasem zbiera trawy, czasem rozrzuca nasiona).

Elementem spójnym tych historii jest roślina z czerwonymi przylistkami, którą Pepita wręcza lub sadzi. Roślina, o której mowa „Flores de la Nochebuena”, to oczywiście poinsecja, która dzięki tej bożonarodzeniowej, cudownej historii jest bardziej niż kiedykolwiek kojarzona ze świętami.

Podobne znaczenie w innych krajach

Ale nie tylko w Meksyku, skąd pochodzą te rośliny, poinsecja jest ściśle związana z Bożym Narodzeniem: zieleń jej liści i czerwień przylistków to klasyczne kolory Bożego Narodzenia, do tego kształt gwiazdy – to sprawia, że w wielu krajach jest symbolem tego szczególnego czasu.

W wielu przypadkach ma ona również szczególne znaczenie. Na przykład:

Niemcy:

W Niemczech poinsecja jest często wręczana przyjaciołom i znajomym na znak miłości i życzliwości – szczególnie w ciemnym, zimowym okresie ma ona dodawać ludziom nadziei i optymizmu.

USA:

Również w Stanach Zjednoczonych poinsecja (zwana również poinsecją) jest popularnym prezentem. 12 grudnia obchodzony jest oficjalny Dzień Poinsecji, kiedy to przyjaciele i rodzina obdarowują się poinsecjami.

Europa Wschodnia:

Wiele osób mieszkających w krajach Europy Wschodniej jest bardzo religijnych – wśród nich poinsecja jest uważana za symbol świąt, a jej głęboko czerwone przylistki symbolizują krew Chrystusa.

USA, Niemcy czy Europa Wschodnia to tylko kilka przykładów symbolicznego znaczenia poinsecji. W wielu krajach świata jest ona uważana za symbol nadziei i pewności siebie w ciemnym, zimowym czasie!

Odwiedź nas na Facebooku, Pintereście i Instagramie.