×

Prawidłowe podlewanie poinsecji

Prawidłowe podlewanie sprawia, że poinsecje wyglądają pięknie. Te praktyczne wskazówki dotyczące podlewania opracowane przez ekspertów poinsecji, pomogą Ci w najlepszy sposób zaspokoić zapotrzebowanie na wodę Twoich ulubionych roślin.

  • Nie podlewaj poinsecji, dopóki gleba nie wyschnie.
  • Ilość wody na standardową poinsecję w doniczce o średnicy 13 cm wynosi około 100 ml; mniej więcej tyle, co kieliszek szampana.
  • Odpowiednia ilość na miniaturową poinsecję w doniczce o średnicy 6 cm to pół szklanki wody; około 10 ml.
  • Jeśli to możliwe, używaj miękkiej wody o temperaturze pokojowej.
  • Po około 15 minutach odlej nadmiar wody z podstawki lub osłonki, aby zapobiec zalaniu korzeni.

Po czym poznać kiedy podlewać poinsecję?

Nie podlewaj poinsecji, dopóki gleba nie wyschnie. Istnieją trzy sposoby określenia, kiedy jest odpowiedni czas na podlewanie:

1.) Test palca: Włóż palec w ziemię. Jeśli jest ciepła i sucha i nie klei się do palca, czas na podlewanie.

2.) Ocena wagi: Podnieś doniczkę. Jeśli wydaje się zaskakująco lekka, Twoja poinsecja potrzebuje wOceń barwę kompostu: Kiedy nadchodzi czas podlewania, jest on bardziej jasno niż  ciemnobrązowy.ody.

3.) Oceń barwę kompostu: Kiedy nadchodzi czas podlewania, jest on bardziej jasno niż  ciemnobrązowy.

Ile wody potrzebuje poinsecja?

W przypadku standardowej poinsecji w doniczce o średnicy 12 lub 13 cm zalecamy 100 ml na podlewanie. Jest to objętość kieliszka do szampana. Na miniaturową poinsecję wystarczy 10 ml. Odpowiada to połowie małego kieliszka.

Poinsecje XXL w większych doniczkach potrzebują więcej wody. Optymalne jest podlewanie ilością wody stanowiącą 10 do 20 procent objętości doniczki.

Jak często muszę podlewać moją poinsecję?

Nie da się ogólnie określić, jak często należy podlewać poinsecję. Czasami konieczne jest codzienne podlewanie a niekiedy wystarczy raz w tygodniu. Wpływają na to różne czynniki. Są to:

Temperatura pomieszczenia: Im cieplej, tym częściej trzeba podlewać.

Wilgotność: Im bardziej suche powietrze, tym poinsecja częściej będzie potrzebować wody.

Wielkość doniczki: Im mniejsza objętość gleby, tym częściej trzeba sięgnąć po konewkę. Miniaturowe poinsecje wymagają zatem częstszego podlewania niż duże okazy.

Sposób podlewania: Kąpiel zanurzeniowa wystarcza na dłużej niż podlewanie konewką.

Musisz tylko obserwować swoją poinsecję i znaleźć odpowiedni sposób dostosowany do TWOICH warunków. Obfitsze, ale rzadsze podlewanie nie wchodzi jednak w grę, ponieważ poinsecje nie lubią stać w wodzie.

Jak dochodzi do zalania korzeni i jak go uniknąć?

Jeśli nadmiar wody nie może odpłynąć, następuje zalanie korzeni. Jeśli gleba zostanie całkowicie przemoczona, korzenie nie będą dotlenione. Rezultatem są żółte, wiotkie liście i niepewny los poinsecji.

Aby temu zapobiec, należy upewnić się, że nadmiar wody ma ujście.

Przygotuj doniczki z otworem, w których sadzisz poinsecje i w miarę możliwości zrób warstwę drenażu.

Usuń nadmiar wody ze spodka lub osłonki około 15 minut po podlaniu.

Jeśli później w spodku lub osłonce będzie nadmiar wody, zmniejsz jej ilość podczas kolejnego podlewania.

Jeśli podczas podlewania woda wypłynie do spodka i wyschnięta bryła korzeniowa zacznie ją stamtąd czerpać, nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że usuniesz resztę po 15 minutach. Podobny proces można zaobserwować w gospodarstwach ogrodniczych produkujących poinsecje, które wykorzystują zbiorniki akumulacyjne i zalewają stoły uprawowe. Po krótkim czasie niewchłonięta woda jest wypuszczana.

Poinsecje preferują wodę o temperaturze pokojowej

Poinsecje jako ciepłolubne, tropikalne rośliny doniczkowe, źle reagują na zimną wodę. Zawsze napełniaj konewkę natychmiast po podlaniu, aby przy następnym użyciu woda osiągnęła temperaturę pokojową.

Miękka woda sprawia, że poinsecje biją blaskiem

Poinsecje preferują miękką wodę. Idealna jest woda ze zbiornika na deszczówkę lub roztopiony śnieg (przed podlewaniem pamiętaj tylko o doprowadzeniu jej do temperatury pokojowej). Na obszarach z twardą wodą pitną można zastosować filtr do usuwania wapnia i chloru. Można także zagotować wodę z kranu, ponieważ wapń pozostaje w czajniku w postaci kamienia (przed nalaniem należy ostudzić wodę).

Jak najlepiej podlewać poinsecję?

Poinsecję można podlewać na różne sposoby: od góry za pomocą konewki, od dołu lub poprzez zanurzenie.

Podlewanie od góry

Klasyczne podlewanie z góry jest prawdopodobnie najczęstsze. Podlewanie sprawdzoną, dobrą konewką ma tę zaletę, że kontrolujesz ilość wody. Poza tym nie musisz przenosić swojej poinsecji. Uważaj, aby nie uszkodzić liści konewką.

Podlewanie od dołu

Podczas podlewania od dołu podawaj wodę w temperaturze pokojowej na spodku lub w osłonce co dwa do trzech dni, w zależności od stanowiska i wielkości rośliny. Dzięki temu poinsecja pobiera tyle wody, ile potrzebuje. Gdy zauważysz, że poziom wody nie zmienia się od około 15 minut, usuń jej nadmiar. Stosując tę metodę powierzchnia gleby często wydaje się sucha. Jednak po podniesieniu doniczki zauważysz po jej ciężarze, że gleba jest właściwie nasączona. Podlewanie od dołu szczególnie sprawdza się w przypadku wrażliwych korzeni.

Nawadnianie przez zanurzenie

Inną metodą jest zanurzenie, które należy wykonywać mniej więcej raz w tygodniu, w zależności od wielkości rośliny, temperatury otoczenia i lokalizacji. Metoda zanurzeniowa jest często jedyną metodą skutecznego, ponownego nawodnienia mocno przeschniętego podłoża.

Jak to zrobić: Wyjmij poinsecję z doniczki i umieść ją w głębokiej misce lub pojemniku z wodą o temperaturze pokojowej. Upewnij się, że bryła korzeniowa znajduje się tuż pod powierzchnią wody. Gdy woda zacznie przedostawać się do podłoża, zaczną unosić się pęcherzyki powietrza.

Poczekaj, aż przestaną pojawiać się pęcherzyki. Dopiero wtedy ziemia jest odpowiednio nasączona wodą.

Poczekaj, aż poinsecja dobrze ocieknie. Ustaw poinsecję z powrotem na swoim miejscu. Po 15 minutach usuń nadmiar wody ze spodka lub osłonki, aby uniknąć zalania korzeni.

Co zrobić z wiotkimi, zielonymi liśćmi poinsecji?

Gdy gleba jest zbyt sucha, liście poinsecji zaczynają więdnąć i opadać. Korzenie mają za mało wody, aby dotarła do liści. Najpierw obumierają pojedyncze komórki roślinne, potem cała poinsecja. Jeśli gleba wysycha tak bardzo, że zaczyna odchodzić od krawędzi doniczki, szansa na uratowanie rośliny poprzez podlewanie jest wątpliwa.

Wskazówka: zachowaj szczególną ostrożność w przypadku miniaturowych poinsecji! Gleba wysycha bardzo szybko, ponieważ objętość doniczki jest niewielka. Dotyczy to wszystkich miniaturowych roślin 😉. Więcej wskazówek dotyczących pielęgnacji miniaturowych poinsecji znajdziesz na naszym blogu „Miniaturowe poinsecje: pomysły na prezenty i wskazówki dotyczące pielęgnacji”.

Co zrobić z wiotkimi, żółtymi liśćmi poinsecji?

Miękkie, ŻÓŁTE liście poinsecji są skutkiem nadmiaru a nie niedoboru wody. Są oczywistym objawem notorycznego podlewania. W żadnym wypadku nie podawaj poinsecji więcej wody. Jeśli w osłonce lub na spodku jest woda to ją usuń i nie podlewaj rośliny dopóki gleba nie przeschnie. Jeśli będziesz mieć szczęście, Twoja poinsecja wyzdrowieje 😊.